27 Aralık 2009 Pazar

Moğollar'dan Yeni Albüm: "Umut Yolunu Bulur"

Sadece Türk Rock Müziği'nin değil, Türk Müziği'nin önemli gruplarından olan ve -arada bir dağılma dönemi yaşasa da- 1967'den itibaren Türkiye'ye damgasını vuran efsane grup Moğollar'ın 5 yıl aradan sonra "Umut Yolunu Bulur" isimli yeni albümü çıktı.

Albümle ilgili olarak grubun resmi sitesinden yapılan duyuru şu şekilde:

"Geçtiğimiz sene 40. kuruluş yılını görkemli bir Türkiye turnesi ile kutlayan, Türk Rock Müziği’nin öncü temsilcisi Moğollar; içerisine onlarca kaydı, sayısız deneysel performansı ve birçok ulusal ve uluslararası ödülü sığdırdığı kariyerine, beş yıllık bir aradan sonra ‘Umut Yolunu Bulur’ isimli albümüyle devam ediyor. Sevenlerine en son 2004 yılında Emre Plak tarafından yayımlanan ‘Yürüdük Durmadan‘ albümleriyle seslenen Moğollar; bu aranın ardından yeni bir albümle dinleyicisine ulaşıyor.

Cahit Berkay, Taner Öngür, Engin Yörükoğlu, ve Serhat Ersöz’den oluşan çekirdek kadrosuna, 2008’de Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’yı solist olarak dâhil eden Moğollar; ‘Umut Yolunu Bulur’ albümlerinin kayıtları sırasında müzisyen Utku Ünal’ı da, 2.davulcu olarak ekibine kattı. Genişleyen ve güçlenen kadrosuyla Moğollar, kırk yılı aşkın müzik kariyerine, yeni bir albüm ekleyerek devam ediyor.

Kayıtları S.E.S.’de gerçekleştirilen, Moğollar’ın on birinci stüdyo albümü ‘Umut Yolunu Bulur’, on iki yeni Moğollar şarkısı içeriyor. Genelinde, söz ve müziği Cahit Berkay ve Taner Öngür’e ait olan şarkıların yanı sıra; albümde Nazım Hikmet ve Can Yücel’in şiirlerinden etkilenerek hazırlanmış beş şarkı bulunuyor. Yapımını, Emre Plak’ın üstlendiği ‘Umut Yolunu Bulur’ isimli son Moğollar çalışmasının miksleri Jamiroquai ve Underworld gibi dünyaca tanınan grupların prodüktörü Mike Nielsen; masteringi ise Pink Floyd, Bob Geldof gibi isimlerle çalışmış efsanevi ses mühendisi Andy Jackson tarafından gerçekleştirildi.

Öğrenmenin ve deneyimlemenin sınırı olmadığına inanan ve zaten yıllardır bu düsturdan beslenen Moğollar, hem kulaklarımızın aşina olduğu, hem de yepyeni pırıltılar barındıran ‘Umut Yolunu Bulur‘ adlı albümleri ile, çoğumuzdan daha genç ve dinamik olduklarını bir kez daha gösteriyor ve 40 yıllık macera dolu yolculuğuna kaldığı yerden devam ediyor."

Albümdeki Eserler

1. Çaya Kaç Şeker
Söz: Can Yücel Müzik: Cahit Berkay
2. Geri Sar
Söz & Müzik: Cahit Berkay
3. Haydarpaşa Merdivenleri
Söz: Nazım Hikmet Müzik: Cahit Berkay
4. Yalan
Söz: Funda Tatar Müzik: Cahit Berkay
5. Umut Yolunu Bulur
Söz: Gonca Özel Müzik: Cahit Berkay
6. Moğol Miskeri
Müzik: Cahit Berkay
7. Kadınlarımız
Söz: Nazım Hikmet Müzik: Ruhi Su, Taner Öngür
8. Kriz Bastı
Söz & Müzik: Cahit Berkay
9. Bulutlar Adam Öldürmesin
Söz: Nazım Hikmet Müzik: Taner Öngür
10. Günler
Söz: Nazım Hikmet Müzik: Taner Öngür
11. Alarm
Söz & Müzik: Taner Öngür
12. Uğur Mumcu Anısına
Müzik: Cahit Berkay

Not: Albümdeki şarkıların 30'ar saniyelik tanıtımlarını buradan dinleyebilir ve albümün siparişini verebilirsiniz.

Not 2: Moğollar grubu, albümlerinin çıkmasının ardından 19 Aralık 2009 Cumartesi günü Okan Bayülgen'in sunduğu Disko Kralı programına konuk oldu. Programda, bir ara yeni albümlerinden şarkılar seslendiren Moğollar, tek şarkı söyleyecekken başta Okan Bayülgen olmak üzere seyircilerin ısrarı üzerine toplam 4 şarkı söyledi ve Okan Bayülgen'in yorulduklarını düşünmesi üzerine sahneden indi. Programın sonunda ise bir şarkı daha seslendirdiler ve gerek stüdyodakilere gerekse de TV başındaki izleyicilere adeta mini bir konser vererek güzel anlar yaşattılar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...